domnadobre.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Dom

Kwiaty doniczkowe – o czym pamiętać przy ich kupnie?

Kwiaty doniczkowe – o czym pamiętać przy ich kupnie?

Chcesz, aby w Twoim domu zagościły kwiaty doniczkowe? A może zamierzasz kupić tego typu roślinę na prezent? Zobacz, o czym warto pamiętać!

W wyborze odpowiednich kwiatów pomaga Centrum Ogrodnicze Niemczewscy z Krakowa, w którego ofercie można znaleźć szeroką gamę kwiatów doniczkowych dla każdego – https://niemczewscy.pl/oferta/rosliny-doniczkowe/.

Jak wybrać najlepsze kwiaty doniczkowe?

Do kategorii kwiatów doniczkowych zaliczyć można różnorodne gatunki. Niektóre z nich zachwycają bogatym kwieciem, inne natomiast mają efektowne liście, które natychmiast przyciągają uwagę.

Dobierając odpowiednie kwiaty doniczkowe, nie powinno się jednak patrzeć tylko na ich wygląd. Równie istotne są inne czynniki, które będą decydowały o tym, jak roślina będzie rosła, jakie będzie miała wymogi, czy będzie ona trudna w uprawie, a może wprost przeciwnie – sprawdzi się dla początkującej osoby.

Warto więc zawsze zapoznać się z informacjami o kwiatach przed ich zakupem, na przykład na stronie https://niemczewscy.pl/oferta/rosliny-doniczkowe/, gdzie można znaleźć wiele pomocnych informacji.

Rośliny doniczkowe – o czym pamiętać przy wyborze?

Dobierając najlepsze rośliny doniczkowe, warto kierować się wtedy poniższymi czynnikami:

1. Stanowisko dla rośliny

Każda roślina może mieć inne wymogi pod kątem stanowiska, na którym będzie rozwijała się najlepiej. Niektóre rośliny mogą wymagać wtedy dostępu do słońca, inne natomiast sprawdzą się też w zacienionym kącie w domu. 

Należy zatem pamiętać o tym, by zobaczyć, jakie są wymagania konkretnej rośliny lub też poszukiwać gatunków, które będą najlepiej nadawały się w dane miejsce.

Informacje dotyczące zalecanych stanowisk można znaleźć też na wspomnianej stronie: https://niemczewscy.pl/oferta/rosliny-doniczkowe/.

2. Nawadnianie i nawożenie rośliny

Niektóre kwiaty doniczkowe mogą wymagać wytężonej pielęgnacji, dlatego też nie sprawdzą się one dla osób zapominalskich, których często nie ma w domu. Warto więc uwzględnić też ten czynnik, gdy roślina ma rosnąć dobrze i posłużyć na długi czas.

Trzeba też pamiętać, że niektóre rośliny poza samym nawadnianiem będą wymagały również nawożenia specjalnymi preparatami.

3. Wielkość rośliny

Jest to czynnik, o którym często zapomina wiele osób, natomiast ma on bardzo duże znaczenie, gdy wybiera się roślinę doniczkową do domu. Chodzi dokładnie o jej wielkość docelową, czyli wysokość oraz rozłożystość rośliny.

Trzeba pamiętać o tym, że nie w każdym miejscu sprawdzi się spora plama albo fikus i lepiej wtedy zdecydować się na roślinę mniejszą lub też na kilka roślin tworzących wtedy efektowną grupę.

4. Zagrożenia związane z rośliną

Wiele roślin, chociaż ma efektowny wygląd, może powodować niebezpieczeństwo, głównie dla zwierząt domowych i dla małych dzieci. Przykładowo toksycznym kwiatem dla kotów jest popularna w okresie świątecznym Gwiazda Betlejemska.

Gdy zatem chce się uniknąć ryzyka związanego z zatruciem, warto pamiętać o tym, by sprawdzić, czy dana roślina będzie bezpieczna do zastosowania w domu ze zwierzętami, dziećmi.

Udostępnij