domnadobre.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Inspiracje

Jak znaleźć hobby – lista propozycji dla ciebie

Jak znaleźć hobby – lista propozycji dla ciebie

Przed nami najbardziej ponury okres w roku. Jesień i zimę spędzamy często w melancholijnym nastroju, zamknięci w domu. A co jeśli wcale nie musi tak być? Nasza propozycja na to, jak przeżyć tegoroczną brzydką pogodę to odkrycie swojej nowej pasji. Poniżej znajdziecie przepis na to jak znaleźć hobby. 

Odkryj, co lubisz

Nawet jeśli od dłuższego czasu nie nie wiesz jak znaleźć hobby, nie zaszkodzi spróbować go szukać. Zgodnie z mottem lepiej późno niż wcale, zdecyduj się na rozwój w wybranym przez siebie kierunku. Najprościej jest zacząć od zbadania siebie samego. Zastanów się, co sprawia ci przyjemność. Jeśli nawet to sprawia ci trudność, nie martw się. Może to oznaczać, że musisz spróbować nowych rzeczy i dostarczyć sobie doświadczeń na podstawie, którym poznasz siebie lepiej. Zacznij od zastanowienia się nad prostymi czynnikami, które mogą wpłynąć na twoje samopoczucie. Wolisz spędzać czas na zewnątrz czy w domu? Lubisz pracę w grupie czy wolisz spędzać czas sam? Preferujesz manualne czynności czy aktywność umysłową? Kręci cię adrenalina czy może wolisz spokój? Mając proste odpowiedzi na te pytania, możesz przystąpić do poszukiwania hobby dopasowanego do ciebie. 

Pozwól sobie na relaks 

Pasja charakteryzuje się zamiłowaniem do wykonywania określonej czynności. W tym wypadku, jak znaleźć hobby to może nie być twój jedyny problem. Powinieneś wziąć pod uwagę, że twoje zainteresowanie powinno być odskocznią od codzienności. Powinno być czasem dla ciebie, kiedy pozwalasz sobie na relaks i odpoczynek.  Wybierz czynności, które nie będą przysparzać ci stresu, a wykonywanie ich nie będzie ciążącym ci obowiązkiem. Zastanawiasz się pewnie, jakie można mieć hobby, które nie będzie męczące. Często jeśli pracujemy umysłowo, hobby w postaci aktywności fizycznej może nam pomóc w odpoczynku. I na odwrót. 

Zalety posiadania hobby

Szukanie hobby może wiązać się ze stresem i niepewnością. Chcemy cię przekonać, że warto jest inwestować w siebie i w swoje zainteresowania. Oprócz rozwoju osobistego, który jest wpisany w uczenie się nowych rzeczy, pasja stanowi dla ciebie nowe wyzwanie. Robienie postępów doda ci pewności siebie i wigoru do pracy.

Kiedy nowe hobby stanie się dla ciebie znajome, pozwoli ci rozładować napięcie. Pasja może połączyć cię z innymi ludźmi, którzy lubią to samo co ty. Kiedy znajdziesz swój konik, może okazać się, że za pomocą internetu odkryjesz społeczność osób podobnych do siebie.

Ostatnią zaletą, która na pewno powinna cię przekonać do odkrycia tego, jak znaleźć hobby jest pozytywny wpływ pasji na nasze zdrowie. U osób, które są zaangażowane w rzeczy, które sprawiają im przyjemność, naukowcy zauważyli obniżone ciśnienie oraz obniżony poziom kortyzolu, mniejszy obwód talii i niższy współczynnik BMI. Takie osoby są także w mniejszym stopniu narażone na stany depresyjne. 

Hobby – lista 

Kiedy chcesz już próbować nowych rzeczy, i nie wiesz od czego zacząć, zachęcamy do wybrania tych, które nie wymagają dużych inwestycji, a pozwolą ci odkryć swoje preferencje. W takiej też kolejności zbudowaliśmy dla ciebie listę naszych propozycji:

  • Czytanie książek – nie ograniczaj się do lektur szkolnych lub pozycji, które każdy powinien znać. Czytanie to czynność, która może być różnorodna i ciekawa.
  • Uprawianie sportu – aktywność fizyczna nie musi ograniczać się do siłowni i fitnessu. Możesz znaleźć dyscyplinę sportową, która będzie wyjątkowa dla ciebie np. wspinaczka lub sztuki walki. 
  • Słuchanie muzyki – może zainteresuje cię zgłębianie twojego ulubionego gatunku muzycznego lub odkrywanie nowych styli muzycznych. Możesz połączyć to hobby z kolekcjonerstwem – wystarczy zacząć zbierać płyty ulubionych wykonawców. 
  • Granie na komputerze lub konsoli – pomimo popularnej niezbyt dobrej opinii na temat grania na komputerze, jest to czynność, która rozwija i stymuluje twój mózg. 
  • Malowanie – jeśli jako dziecko lubiłeś kreatywne zadania, może to być dobry wybór dla ciebie

Udostępnij