domnadobre.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

DIY

Czym są wkręty ciesielskie i do czego się je stosuje?

Czym są wkręty ciesielskie i do czego się je stosuje?

Wkręty ciesielskie to obecnie jedne z najpopularniejszych produktów, dzięki którym trwale można łączyć ze sobą kolejne drewniane elementy danej konstrukcji. W sklepach dostępne są wkręty różnego typu, odpowiednie do odmiennych zastosowań. Łączy je jedno – są trwałe, wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Nic więc dziwnego, że z powodzeniem wykorzystuje się je w warsztatach, zakładach produkcyjnych oraz stolarniach.

Jak stosować wkręty ciesielskie?

Wkręt ciesielski to niepozorny element, który wyróżnia się niewielkimi rozmiarami, a także – wytrzymałością i trwałością. Cieszy się powodzeniem zarówno wśród zapalonych majsterkowiczów-amatorów, jak i profesjonalistów.

Jedną z największych zalet wkrętów ciesielskich jest prostota ich użycia. Z racji tego, że trzonek wysokojakościowych wkrętów posiada karby tnące, osoba zajmująca się łączeniem drewnianych elementów, nie musi już wstępnie nawiercać drewna, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Wkręty ciesielskie, zgodnie z zaleceniem większości producentów, wykorzystuje się wyłącznie do prac z drewnem, bądź też materiałami drewnopochodnymi. Bardzo istotne jest również, aby ich gabaryty dobrać w zależności od grubości drewnianych elementów.

Jak wybrać najlepsze wkręty ciesielskie?

Każdy wkręt ciesielski, który będzie wykorzystywany do profesjonalnego zastosowania, powinien posiadać aprobatę techniczną. Jej oznaczenie znaleźć można na łbie wkręta – będzie widoczne nawet po umieszczeniu go w drewnianym materiale.

Wkręty ciesielskie wykorzystuje się obecnie w pracach z drewnem najróżniejszego rodzaju rodzaju – najczęściej we współczesnym budownictwie przy tworzeniu konstrukcji dachów i ścian. Można się jednak spotkać z ich zastosowaniem również w procesie produkcji mebli, altan i innych drewnianych konstrukcji.

By mieć pewność, że połączenie uzyskane przy pomocy wkrętów będzie trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, warto wybierać produkty pokryte specjalną powłoką. Ma to bardzo duże znaczenie zwłaszcza w przypadku drewnianych konstrukcji, które będą umieszczone na zewnątrz.

Jak dopasować rodzaj wkręta do potrzeb?

Osoby, przed którymi stoi perspektywa wyboru odpowiednich kredytów ciesielskich, powinny zawczasu określić ich zastosowanie. Przykładowo – wkrętów stożkowych używa się w sytuacjach, w których bardzo ważne jest, aby łeb wkrętu stopił się z daną powierzchnią. Z kolei wkręty talerzykowe z reguły stosowane są w miejscach niewidocznych, gdzie gładkość powierzchni nie ma aż tak dużego znaczenia. Wyróżniają się jednak o wiele lepszą nośnością. 

Jak widać, istnieje wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, wybierając wkręty ciesielskie w sklepie budowlanym stacjonarnym lub internetowym. Niezależnie od rodzaju, te niewielkie elementy konstrukcyjne łączy jedno – wytrzymałość i ponadprzeciętna trwałość. Dzięki nim można tworzyć konstrukcje drewniane, które z powodzeniem przetrwają lata, niezależnie od warunków atmosferycznych i intensywności użytkowania. 

Udostępnij