domnadobre.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Ogród

Czym jest ogród zimozielony?

Czym jest ogród zimozielony?

W obecnych czasach popularne są rośliny zadarniające. Są bardzo estetyczne oraz łatwe w uprawie. Dzięki nim można stworzyć bardzo ładny ogród zimozielony. Warto dowiedzieć się, jakie rośliny zimozielone są najlepsze do ogrodu.

Rośliny zimowe

Na samym początku trzeba wyjaśnić, że rośliny zimozielone stanowią całoroczny szkielet ogrodu. Gdy reszta roślin nadal śpi, one stanowią ozdobę. Dodatkowo chronią inne gatunki przed mroźnym wiatrem. Innym atutem jest to, że okrywają i sprawiają, iż zimowy świat nie jest już taki szary. Dlatego coraz więcej osób stawia na rośliny zadarniające. Celem jest stworzenie pięknego ogrodu zimozielonego. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że wiecznie zielone rośliny to podstawa praktycznie każdego obecnego ogrodu. W czasie lata jest to wspaniała baza oraz tło. Dodatkowo mowa tutaj o zielonej konstrukcji dla wszelakich kompozycji. Natomiast zimą przejmują pałeczkę, stając się bardzo miłą dla ludzkiego oka dominantą w okrytym śniegiem ogrodzie. Dodatkowo podnoszą ludzie na duchu swą zielenią w czasie depresyjnych, szarych oraz bezśnieżnych zimowych dni.

Rośliny zadarniające

Należy wiedzieć o tym, że zimozielone to według większości definicji botanicznych wszelkie rośliny niezrzucające liści w czasie zimy. Mowa tutaj też o takich gatunkach, które gubią tylko część liści na taką porę roku. Ponadto nie zapadają one w zimowy sen, a ich wygląd się nie zmienia przez cały rok. Nierzadko w czasie zimy liście takich roślin lekko się przebarwiają. Ponadto niektóre nieznacznie przemarzają, lecz bardzo dużo z nich pozostanie niezmienna. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że rośliny zimozielone do ogrodu są dostępne do kupienia w przystępnych cenach. Dlatego jest to opcja dla praktycznie każdego człowieka.

Czy warto postawić na ogród zimozielony?

Należy wiedzieć o tym, że w praktycznie wszystkich sklepach ogrodniczych możliwe jest kupno wielu roślin, które rzekomo są zimozielone, jednakże w praktyce jest tak, że nie przetrwały okresu zimowego w ogródku. Ponadto bardzo dużo z nich jest bardzo wrażliwa na polskie warunki pogodowe. Z tego powodu bardzo ważne przy wyborze takich roślin go ogrodu nie jest tylko ich mrozoodporność, ale dodatkowo wytrzymałość na niekorzystne warunki pogodowe podczas zimy. Mowa tutaj między innymi o mroźnych wiatrach oraz niespodziewanych przymrozkach. Gwałtowne zmiany temperatury są bardzo groźne dla roślin. Nie wolno też zapomnieć o suszy fizjologicznej. Najlepszym wyborem bez wątpienia jest kupno roślin rodzimych, czyli takich, które są charakterystyczne dla polskiego krajobrazu. W obecnych czasach można zakupić szereg pięknych roślin, które zostały w pewnym zakresie introdukowane do polskiego klimatu i z powodzeniem są hodowane w naszych ogródkach. Jednakże w przypadku tego typu roślin trzeba przedsięwziąć dodatkowe środki w kwestii pielęgnacji. Mowa tutaj zwłaszcza o okresie jesiennym oraz zimowym, który jest bardzo wymagający dla praktycznie wszystkich roślin. Rośliny zadarniające można zakupić w wielu sklepach ogrodniczych.

Udostępnij