Choć oświetlenie techniczne z reguły przeznaczony jest do oświetlania pomieszczeń przemysłowych, magazynów bądź hal produkcyjnych, tak obecnie cieszy się ono dużym zainteresowaniem i jest chętnie wybierane do pomieszczeń domowych i przestrzeni użyteczności publicznej. Jego główną rolą jest jednak zapewnienie odpowiedniej widoczności i bezpieczeństwa dla pracowników i użytkowników danej przestrzeni nawet w bardzo wymagających warunkach i częstej ekspozycji.
Jak właściwie dobrać oświetlenie techniczne, by jak najlepiej pełniło swoją funkcję i zapewniało optymalne warunki do pracy? Na jakie źródło światła się zdecydować? Specjaliści od Studio Światła przygotowali dla Ciebie kilka istotnych wskazówek i szeroką gamę produktów. Zapoznaj się z treścią artykułu i świadomie dokonaj trafnej inwestycji.
Oświetlenie techniczne – wybierz źródło światła i na miarę Twoich potrzeb
Oświetlenie techniczne może być dostarczane przez różne źródła światła, takie jak żarówki halogenowe, świetlówki, bądź najczęściej wybierane przez szereg korzyści – LED-y. Dlaczego są one tak popularne? Jak już zostało wspomniane, niecodzienna specyfika pomieszczenia oraz jego przeznaczenie, wymaga najefektywniejszych rozwiązań.
Energooszczędność żarówek LED, ich długa żywotność oraz szeroki zakres temperatur pracy, pozwala zmniejszyć koszty utrzymania oraz umożliwić montaż tego rodzaju oprawy w różnorodnych warunkach środowiskowych. Co więcej, oprawy LED mogą wytwarzać światło o różnych kątach padania, co pozwala na lepsze dopasowanie oświetlenia do danej aplikacji.
Rodzaj oprawy Twojego oświetlenia technicznego – zyskaj wsparcie od Studia Światła
Ze względu na specyfikę oświetlenia technicznego, zwróć uwagę na rodzaj docelowego miejsca ich montażu. Zgodnie z zapotrzebowaniem postaw na specjalistyczne rodzaje opraw oświetleniowych, takie jak oprawy przemysłowe, wodoszczelne czy odporne na drgania, które pozwalają na skuteczne i bezpieczne oświetlenie przestrzeni przemysłowych.
Wybieraj spośród bogatego asortymentu Studio Światła i zgodnie z zapotrzebowaniem zainwestuj w oprawy do zabudowy wbudowania, nasufitowe, naścienne, zawieszane, szynowe bądź taśmowe. Unikaj jednak zdobień i skomplikowanej formy – stawiaj na prosty montaż opraw, ich funkcjonalność oraz ergonomię.
Co więcej, podczas zakupu zwróć uwagę na wymagania norm i standardów bezpieczeństwa oraz ergonomii, takie jak norma PN-EN 12464-1 dotycząca oświetlenia przestrzeni pracy czy norma PN-EN 60598-2-22 dotycząca przemysłowych opraw oświetleniowych.
Oświetlenie techniczne. Kluczowe aspekty podczas inwestycji – podsumowanie
Przy wyborze oświetlenia technicznego do danego pomieszczenia szczególną uwagę należy zwrócić na panujące warunki oraz docelowo wykonywaną tam pracę, by następnie odpowiednio dostosować do nich:
- Natężenie światła – zapewnia optymalne warunki pracy,
- Barwę światła i jakość barw – mają wpływ na percepcję kolorów i wydajność pracy,
- Ergonomię – optymalne oświetlenie powinno być tak zaprojektowane, aby minimalizować oślepienie i zapewnić odpowiednie warunki widzenia, a także zapobiegać zmęczeniu oczu,
- Konserwacja i eksploatacja – wybieraj rozwiązania, które są łatwe w utrzymaniu oraz eksploatacji.
Nadal nie jesteś pewien swojej decyzji? By rozwiać wszelkie wątpliwości, wejdź na studioswiatla.pl i skonsultuj się z profesjonalistami, którzy wesprą Cię podczas finalizacji inwestycji.