domnadobre.pl

Blog tematyczny o domu i ogrodzie

Dom

Kupujemy magazyn energii do domu

Kupujemy magazyn energii do domu

Stale rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że wiele gospodarstw domowych zaczyna mieć problem z czasowym opłaceniem wszystkich należności i rachunków. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się alternatywne źródła energii w tym np. fotowoltaika. Wielu specjalistów zaleca, aby takie systemy zasilania doposażyć dodatkowo w magazyn energii do domu.

Czym jest magazyn energii do domu?

Rzecz jasna nie można udać się do sklepu w celu zakupienia takiego urządzenia, jeśli nie pozna się najważniejszych informacji na jego temat. Postawą jest rzecz jasna to, aby dowiedzieć się, czym taki magazyn energii tak w ogóle jest. Jest to specjalne urządzenie, które powstało w celu przechowywania dużej ilości energii elektrycznej. Oczywiście znamy takie sprzęty od dawna, czego dobrym przykładem może być akumulator samochodowy lub powerbank. Magazyn energii jest jednak o wiele większy nie tylko fizycznie, lecz dodatkowo może zgromadzić znacznie większą porcję energii.

Dlaczego warto mieć magazyn energii przy fotowoltaice?

Magazyn energii do domu zalecany jest przede wszystkim tym inwestorom, którzy wyposażyli swój dom w instalację fotowoltaiczną. Z jakiego powodu jego posiadanie jest wtedy tak istotne? Wiedzieć trzeba, że panele fotowoltaiczne nie produkują energii przez cały czas. Jak każdy bowiem wie, uzależnione są one od stopnia nasłonecznienia, więc np. w pochmurne dni energii jest mniej, a w nocy nie powstaje ona w ogóle.

Jeśli jednak instalacja będzie wyposażona w magazyn energii, wtedy dom może być zasilany z prądu pochodzącego ze słońca znacznie efektywniej. W ciągu dnia, gdy zużycie będzie mniejsze z uwagi na przebywanie dużej części domowników poza domem, nadwyżka wyprodukowanej energii trafiać będzie do magazynu. W sytuacji, gdy zużycie będzie większe, niż panele będą w stanie wytworzyć, system sięgnie po odłożone zasoby, dzięki czemu powstanie ciągłość dostaw. Wszystko to sprawia, że w sprzyjających warunkach instalacja fotowoltaiczna pozwoli uzyskać całkowitą samowystarczalność energetyczną.

Na co zwracać uwagę, kupując magazyn energii do domu?

Jak można się łatwo domyślić, żeby instalacja fotowoltaiczna w parze z magazynem energii działała maksymalnie efektywnie, konieczne jest zwrócenie uwagi na odpowiednie parametry kupowanego magazynu. Czym się on zatem powinien cechować i czemu należy się bliżej przyjrzeć? Kluczowe jest w tym wypadku to, w jakiej technologii magazyn energii do domu zostanie wykonany.

Szczególnie polecane są akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe np. LifePO4, które cechują się nie tylko bardzo dużym bezpieczeństwem, lecz także wysoką trwałością. Magazyn energii wyposażony w takie akumulatory bez trudu jest w stanie osiągnąć żywotność na poziomie nawet 8 tysięcy cyklów ładowania i rozładowywania.

Oczywiście niezwykle ważne jest także to, jakiej pojemności będzie kupowany magazyn, czyli ile energii będzie on w stanie pomieścić. Wybranie zbyt małego modelu spowoduje, że wytwarzana przez panele energia będzie tracona. Zbyt duży magazyn niedostosowany do możliwości instalacji fotowoltaicznej to z kolei niepotrzebny wydatek.

Artykuł powstał we współpracy z https://litowe.pl/

Udostępnij